Astrologia wedyjska

Astrologia - jyotish - to nie tylko nauka ale także filozofia oraz elementy religii. Wiedza o wpływie planet na nasze życie zawiera wytłumaczenie procesów zachodzących w ciele człowieka jak i we Wszechświecie. Jest zawarta w wiecznych pismach - Wedach.

Kaala Purusha (wcielony czas) posiada kończyny odnoszące się do 12 Znaków. Są nimi kolejno: głowa, twarz, ręce, serce, żołądek, biodra, brzuch, genitalia, uda, kolana, kostki i stopy.
Najwyższa z wszystkich żywych istot — Bóg ma nieskończenie wiele ekspansji, wcielił się także w 9 (Nava) planet by obdarzyć żywe istoty skutkami ich przeszłych działań — Karmą. Bóg jest zwany Janardana co znaczy, że przyjął pomyślną formę planet by zniszczyć demony (złe siły) i podtrzymać boskie istoty; Słońca — Rama, Księżyca — Kriszna, Marsa — Narasimha, Merkurego — Buddha, Jowisza — Vamana, Wenus — Parashurama, Saturna — Kurma (Żółw), Rahu — Varaha (Dzik) i Ketu — Ryby (Ryba).
Nasze czyny możemy podporządkować dwóm energiom zwanym: Mahamaya i Yogamaya. Pierwsza pomaga zdobyć owoce materialnych koncepcji natomiast druga pomaga nam podporządkować się Najwyższej Istocie.
Karma determinuje nie tylko nasze przyszłe narodziny ale i rodzaj miejsca w którym się rodzimy lub miejsce w którym podczas narodzin umieramy, bo i tak bywa, że dziecko umiera już w łonie matki, określa warunki egzystencji, bogactwo a także sytuacje i ludzi z którymi się w życiu spotykamy nie mówiąc nawet o cechach ciała, umysłu i inteligencji.
Czynności, które wykonujemy są kontynuacją naszych działań z przeszłości a rezultat ostateczny umiejscowiony jest w naszej determinacji i wolnej woli.

Zodiak

Zodiak jest obszarem o kształcie okrągłego pasa w przestrzeni otaczającej Ziemię Możemy wyobrazić sobie go jako pas nieba szerokości 15 stopni po którym podróżują planety. To jest oczywiście także ścieżka Słońca, która jest nazwana ekliptyką.

Przez te Znaki planety podróżują albo tranzytują z zachodu na wschód, przechodząc przez jeden znak do drugiego: od Barana do Ryb. Każdy znak posiada określony wpływ. Planety jako, że podróżują dookoła Zodiaku wywierają wpływ według swojej natury i pozycji w Zodiaku oraz według wzajemnych relacji.

Sanskryckie nazwy znaków i domów

Meena

Vyaya bhava

Mesha

Tanu bhava

Vrishabha

Dhanu bhava

Mithuna

Sahaj bhava

Kumbha

Labh bhava

Diagram w stylu

południowo-indyjskim

Karkata

Bandhu bhava

Makara

Karm bhava

Simha

Putr bhava

Dhanu

Dharm bhava

Vrischika

Randhr bhava

Tula

Yuvati bhava

Kanya

Ari bhava

 

Chociaż według astrologii jest dwanaście planet, mianowicie: Słońce, Księżyc, Mars, Merkury, Jowisz, Wenus, Saturn, Rahu, Kethu, Uran, Neptun i Pluton, wedyjska astrologia przyjmuje tylko pierwszych dziewięć. Każdy znak Zodiaku jest władany przez planetę która jest określona jako jego Władca.

Władania planetarne

 

W tabeli kolorami zaznaczone są trygony:

 • ognisty - pomarańczowy
 • ziemski - seledynowy
 • powietrzny - niebieski
 • wodny - fioletowy
 1. Mars Marswłada dwoma znakami: Baranem Baran oraz Skorpionem Skorpion
 2. Wenus Wenus włada także dwoma znakami: Bykiem Byk oraz Wagą Waga
 3. Merkury Merkury włada również dwoma znakami: Bliźniętami Bliźnięta a także Panną
 4. Księżyc Księżyc włada znakiem Raka Rak
 5. Słońce Słońceznakiem Lwa title=
 6. Jowisz Jowisz włada dwoma znakami: Strzelcem Strzelec oraz Rybami Ryby
 7. Saturn także dwoma: Koziorożcem Koziorożec oraz Wodnikiem Wodnik

  

Dwanaście znaków Zodiaku

Baran (Mesha), Byk (Vrishabh), Bliźnięta (Mithuna), Rak (Kataka), Lew (Simha), Panna (Kanya), Waga (Thula), Skorpion (Vrischika), Strzelec (Dhanu), Koziorożec (Makara), Wodnik (Kumbha) i Ryby (Meena).
Przez te Znaki planety podróżują albo tranzytują z zachodu na wschód, przechodzc przez jeden znak do drugiego: od Barana do Ryb.
Każdy znak posiada określony wpływ. Planety jako, że podróżują dookoa Zodiaku wywierają wpływ według swojej natury i pozycji w Zodiaku oraz według wzajemnych relacji.
Chociaż według astrologii jest dwanaście planet, mianowicie: Sołońce, Księżyc, Mars, Merkury, Jowisz, Wenus, Saturn, Rahu, Kethu, Uran, Neptun i Pluton, wedyjska astrologia przyjmuje tylko pierwszych dziewięć.
Każdy znak Zodiaku jest władany przez planetę która jest określona jako jego Władca.
Słońce i Księżyc posiadaj jeden znak: Lwa i Raka. Mars, Merkury, Jowisz, Wenus i Saturn dwa znaki. Kontrowersyjne są Rahu i Kethu. Jako, że nie są one planetami. Rzucaj one jednak swoje spojrzenie (Drishti inaczej mówiąc aspekt) na znaki.
Mars jest władcą Barana i Skorpiona, Merkury Bliźniąt i Panny, Jowisz Strzelca i Ryb, Wenus Byka i Wagi a Saturn Kozioroca i Wodnika.
0
0
0
s2sdefault