Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.

Astrologia wedyjska

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Astrologia - jyotish - to nie tylko nauka ale także filozofia oraz elementy religii. Wiedza o wpływie planet na nasze życie zawiera wytłumaczenie procesów zachodzących w ciele człowieka jak i we Wszechświecie. Jest zawarta w wiecznych pismach - Wedach.

Kaala Purusha (wcielony czas) posiada kończyny odnoszące się do 12 Znaków. Są nimi kolejno: głowa, twarz, ręce, serce, żołądek, biodra, brzuch, genitalia, uda, kolana, kostki i stopy. Najwyższa z wszystkich żywych istot — Bóg ma nieskończenie wiele ekspansji, wcielił się także w 9 (Nava) planet by obdarzyć żywe istoty skutkami ich przeszłych działań — Karmą. Bóg jest zwany Janardana co znaczy, że przyjął pomyślną formę planet by zniszczyć demony (złe siły) i podtrzymać boskie istoty; Słońca — Rama, Księżyca — Kriszna, Marsa — Narasimha, Merkurego — Buddha, Jowisza — Vamana, Wenus — Parashurama, Saturna — Kurma (Żółw), Rahu — Varaha (Dzik) i Ketu — Ryby (Ryba)... Nasze czyny możemy podporządkować dwóm energiom zwanym: Mahamaya i Yogamaya. Pierwsza pomaga zdobyć owoce materialnych koncepcji natomiast druga pomaga nam podporządkować się Najwyższej Istocie. Karma determinuje nie tylko nasze przyszłe narodziny ale i rodzaj miejsca w którym się rodzimy lub miejsce w którym podczas narodzin umieramy, bo i tak bywa, że dziecko umiera już w łonie matki, określa warunki egzystencji, bogactwo a także sytuacje i ludzi z którymi się w życiu spotykamy nie mówiąc nawet o cechach ciała, umysłu i inteligencji. Czynności, które wykonujemy są kontynuacją naszych działań z przeszłości a rezultat ostateczny umiejscowiony jest w naszej determinacji i wolnej woli.

Zodiak

Zodiak jest obszarem o ksztacie okrągłego pasa w przestrzeni otaczajcej Ziemię Możemy wyobrazić sobie go jako pas nieba szerokości 15 stopni po którym podróżują planety. To jest oczywiście także ścieżka Słońca, która jest nazwana ekliptyką. Zodiakalny pas jest podzielony na dwanaście części i każda część zawiera trzydzieści stopni w długości przestrzeni nazwanej znakami Zodiaku. W ten sposób znak jest jednym dwunastym podziału zodiakalnego okręgu: 12 znaków to 360 stopni. W tym okręgu planety przemieżają odległości po własnych orbitach i różnych odległościach od Ziemi.

Dwanaście znaków Zodiaku

Baran (Mesha), Byk (Vrishabh), Bliźnięta (Mithuna), Rak (Kataka), Lew (Simha), Panna (Kanya), Waga (Thula), Skorpion (Vrischika), Strzelec (Dhanu), Koziorożec (Makara), Wodnik (Kumbha) i Ryby (Meena). Przez te Znaki planety podróżują albo tranzytują z zachodu na wschód, przechodzc przez jeden znak do drugiego: od Barana do Ryb. Każdy znak posiada określony wpływ. Planety jako, że podróżują dookoa Zodiaku wywierają wpływ według swojej natury i pozycji w Zodiaku oraz według wzajemnych relacji. Chociaż według astrologii jest dwanaście planet, mianowicie: Sołońce, Księżyc, Mars, Merkury, Jowisz, Wenus, Saturn, Rahu, Kethu, Uran, Neptun i Pluton, wedyjska astrologia przyjmuje tylko pierwszych dziewięć. Każdy znak Zodiaku jest władany przez planetę która jest określona jako jego Władca. Słońce i Księżyc posiadaj jeden znak: Lwa i Raka. Mars, Merkury, Jowisz, Wenus i Saturn dwa znaki. Kontrowersyjne są Rahu i Kethu. Jako, że nie są one planetami. Rzucaj one jednak swoje spojrzenie (Drishti inaczej mówiąc aspekt) na znaki. Mars jest władcą Barana i Skorpiona, Merkury Bliźniąt i Panny, Jowisz Strzelca i Ryb, Wenus Byka i Wagi a Saturn Kozioroca i Wodnika.

Tags: Astrologia jyotish, Znaki Zodiaku, Zodiak, Astrologia wedyjska

Drukuj E-mail

0
0
0
s2sdefault

Dotacja

Możesz pomóc w utrzymaniu strony składając niewielki datek.
Kliknij w link, wpisz kwotę i zatwierdź.
Dziękuję!
PayPal

Free download - Pobierz za darmo