Google

Merkury

images/Planety/merkury.png

Gdy zły aspekt nie nawala - Merkury świeczkę nam rozpala.

Mamy wówczas trzeźwy, zdrowy - pomyślunek pojęciowy.

Każdy wyższy stan socjalny - na grunt intelektualny.

Gdy pozycja Merkurego - słaba albo do niczego,

Wtedy to umysłu sploty - siedzą w głowach do pozłoty.

Leszek Szuman - Wesoły Horoskop

Merkury - Budha

Merkury pomiędzy wszystkimi planetami znajduje się najbliżej Słońca. Podróżuje dookoła Słońca w ciągu 88 dni. Jego średnica wynosi około 3,200 mil. Mitologicznie Merkury jest znany jako Thoth, Hermes i Posłaniec Boga.

Często jest przedstawiany jako młodzieniec ze skrzydłami na piętach w wianku z gałęzi drzewa oliwnego, w który zostały wplecione węże. Ten symbol reprezentuje podstawowe jakości planety, dwoistość, szybkość i mądrość. Według hinduskiej mitologii Merkury jest synem Księżyca.

Wpływ planety jest neutralny, dualistyczny, zimny, wilgotny, bezpłciowy i zmienny. Merkury daje życzliwe skutki kiedy jest w dobrym towarzystwie i otrzymuje korzystny aspekt.

Merkury rzadko widziany jest gołym okiem jako, że nie oddala się od Słońca nie więcej niż na 28 stopni od niego. Kiedy Merkury znajduje się w odległości kątowej 8 i 1/2 stopni od Słońca gubi swe zdolności. Jego wpływ jest najlepszy kiedy pozostawia Słońce w większej odległości.

Merkury włada tą częścią umysłu, która jest odpowiedzialna za spekulacje, reguły, obserwację i imitację. Merkury wpływa na system nerwowy, splot słoneczny, jelita, ręce, usta, język, zmysł wzroku, percepcję, zrozumienie, interpretację i wyrażanie się.

Osoba z silnym wpływem Merkurego

WłH ze znaczącym wpływem tej planety zajmuje się podróżowaniem, nauczaniem, posadą biurową, rozmową, pismem, drukiem, działalnością wydawniczą, literaturą, materiałami piśmiennymi i biurowymi.

Sekretarki, księgowe, korespondenci, listonosze to także osoby działające pod wpływem Merkurego.

Jego dzień to środa a jego metalem jest rtęć - płynny metal. Jego kolor - zielony a jego klejnot to Szmaragd. Jeśli Merkury jest dobrze umieszczony w horoskopie, WłH osiągają miano językoznawców, oratorów, pisarzy, reporterów, nauczycieli, sekretarek, księgowych. Otrzymują posady w pracach gdzie wymagana jest zdolność utrzymania pozycji, zdolność adaptacyjna, sprawność, percepcja, wszechstronne umiejętności, szybki dowcipny i prosty styl bycia, wyobraźnia i dobra pamięć. Osoby te są systematyczne, zręczne, dbają o porządek, potrafią znakomicie usprawnić sobie pracę. Dobrą ich stroną jest umiejętność wprowadzenia w życie metod, których się nauczyli. Merkury wskazuje typ osoby o mentalności ciekawskiego zdobywcy doświadczeń. Będąc intelektualną planetą wpływa na: pomysłowość i analityczność, WłH chwytają z łatwością temat.

Dobrze umieszczony i dobrze aspektowany Merkury reprezentuje subtelny polityczny umysł i inteligencję z logiką naukowca i dyskrecją. Możliwe, że WłH będzie miał pociąg do badania wiedzy okultystycznej. Na pewno będzie wszechstronny, dobry w obliczeniach matematycznych, inżynierii. Jeśli Merkury będzie dotknięty, WłH będzie zdolny, sprytny i psotny, okaże się też hazardzistą i spekulantem, najgorszym kłamcą, zarozumiałą krzykliwą osobą, będzie pretendował do miana znawcy wszystkiego, kiedy właściwie będzie pozbawiony prawdziwej nauki.

Złe oddziaływanie Merkurego przejawi się także tym, że WłH będzie nerwowy i niechętny do podejmowania działań. Operacje jelit mogą być efektem złego oddziaływania tej planety lub złych aspektów innych planet lub złego położenia w Zodiaku.

Merkury jest głównym gubernatorem dla edukacji i wujka.

Władania w horoskopie

Merkury posiada dwa znaki - Znak Blizniat Bliźnięta i Znak Panny Pannę.

Jest wywyższony w Pannie, punkty podniesienia to od 0 do 15 stopni tego znaku.

Pozycja osłabienia w znaku Znak Ryb Ryb - od 0 do 15 stopni tego znaku.

Pierwsze 15 stopni Panny jest szerokością podniesienia, następnie 16 do 20 stopni to jego Mooltrikona a reszta - Swakshetra.

Cały znak Znak Blizniat Bliźniąt to Swakshetra Merkurego.

Słońce i Wenus są przyjaciółmi Merkurego, Księżyc jest jego wrogiem a Mars, Jowisz i Saturn są neutralne.

MERKURY W ZNAKACH ZODIAKU

Na podstawie książki Leszka Szumana - Wesoły Horoskop

BARAN

Gdy Merkury jest w Baranie – ważne bywa własne zdanie.
Więc się zwalcza obce prądy – krusząc kopie o poglądy.

BYK

Tutaj myśli są plastyczne – kształtne, jakby geometryczne.
A najwyżej stoi w cenie – praktyka i doświadczenie.

BLIŹNIĘTA

Umysł żywy, jasny, lotny – żądny wiedzy i obrotny.
Zdaniem znawców i praktyków – ma się łatwość do języków.

RAK

Jest przyjemnie snuć marzenia – i przeżywać swe wspomnienia
Choć logiczna myśl szwankuje – intuicja dominuje.

LEW

Tu planuje się szeroko – trochę na pi razy oko,
Bowiem nie myślimy wcale – aby bawić się w detale.

PANNA

Myśli bieg bywa krytyczny – precyzyjny, metodyczny.
Lecz wiadomo, ze z reguły – Panna bawi się w szczegóły.

WAGA

Myśli ma się elastyczne – choć nie zawsze dość krytyczne.
Ładny styl i gładki zdania – skłonność do przystosowania.

SKORPION

Nieraz kpi się ze świętości – co powodem czyjejś złości.
Umysł jasny, dialektyczny – bystry, ścisły i krytyczny.

ŁUCZNIK

Umysł zwykle jest ruchliwy – a tok szybki, żywy.
Więcej ceni się natchnienie – niż życiowe doświadczenie.

KOZIOROŻEC

Myśl w tym znaku jest logiczna – ścisła i dyplomatyczna.
Lecz obejście schematyczne – sztywne i biurokratyczne.

WODNIK

Tu się myśli abstrakcjami – i zajmuje naukami.
Intuicja, psychologia – często charakterologia.

RYBY

Myśl jest nieraz zamazana – chwiejna, niezdecydowana.
Choć niekiedy, od niechcenia – dziwne miewa się natchnienia.

SYGNIFIKACJE MERKUREGO:

Edukacja, konie, finanse, matematyka, wiedza, mowa, dvijas, piechota, scenariusz, pismo, nowe ubranie, konstrukcja pałaców, zielony kolor, rzeźby, astrologia i astronomia, pielgrzymki, mądrość albo przemówienia, wykłady, świątynie, handel, najlepsze ozdoby, miękka mowa, system filozofii, ojciec matki, złe sny, eunuch, twarz obrócona w stronę północną, skóra, wilgoć, dzwon, metal i podobne, wyrzeczenie, sezony, piękne miejsce, terapeuta, szyja, czarna magia, dziecko, mądrość, niebo, pokora, zastawy, strach, taniec, oddanie, tendencja do śmiechu, Merkury jest silny o świcie, początek zimy, swędzenie, opanowanie, pępek, rozkwit własnej dynastii, mieszanie albo substancje mieszane, przewodniczący, uwielbienie Visnu, ptaki, młodszy brat albo bracia i siostry, bystry język, kij, Atharva Veda, karma i religijne obrządki, wieże świątyń, kurz, ogród, organy płciowe, równość, korzystna natura, wędrówki po wsiach, zachowanie równowagi w naturze, północno-zachodni kierunek, dobre doświadczenie w Puranach albo mniejszych epikach, gramatyce, wykwalifikowane badania i eksperymenty, kamienie szlachetne, uczony, wujek ze strony matki, mantras, yantras albo symboliczne religijne obrządki, bardzo potężny tantryk.

0
0
0
s2sdefault