Google

Planety w znakach

Planety w znakach

Pozycje planet w znakach oraz ważne części znaków

Nastrój planety może być różny w zależności od jej pozycji w stopniach znaku Zodiaku.

W astrologii wedyjskiej istnieją bardzo subtelne różnice w kwestii posiadania rasi, podniesienia w rasi lub pozycji w mulatrikona.

Chociaż wszystkie te trzy pozycje są dobrymi miejscami w horoskopie występuje subtelna różnica w nastroju planety i skutkach przez nią wytworzonych.

Każda z planet - Słońce, Księżyc, Mars, Merkury, Jowisz, Wenus, Saturn, Rahu, Ketu - posiada znak, w którym jej pozycja staje się bardziej znacząca.

  • Wysoko postawiona planeta nazywa się uczcza i jest to najlepsza pozycja jaką może zająć ona w Zodiaku, zwłaszcza kiedy umieszczona jest w najwyższym z punktów podniesienia.

  • Bardzo dobre rezultaty daje także pozycja planety w mulatrikona znaku.

  • Planeta umieszczona w złym punkcie znaku, osłabiona, zwana jest nicza.

Planeta może posiadać jeden lub dwa znaki (rasi).

Tabela pokazuje posiadane przez poszczególne planety rasi, podniesienia w rasi, stopień głębokiego podniesienia, upadek w rasi, stopień głębokiego upadku oraz mulatrikona każdej z planet.

Tabela: Planetarne pozycje

 

Planeta

Własne rasi

Egzaltacja w rasi (punk wysokiego podniesienia)

Upadek w rasi (punkt głębokiego upadku)

Mulatrikona

Słońce

Lew (od 20°)

Baran (10°)

Waga (do 10°)

Lew (do 20°)

Księżyc

Rak

Byk (do 3°)

Skorpion (3°)

Byk (od 3°)

Mars

Baran (od 12°) i Skorpion

Koziorożec (28°)

Rak (28°)

Baran (do 12°)

Merkury

Panna (20°-30°)

Bliźnięta

Panna (15°)

Ryby (15°)

Panna (od 15° do 20°)

Jowisz

Strzelec (10°) i Ryby

Rak (5°)

Koziorożec (5°)

Strzelec (10°)

Wenus

Byk i Waga (15°)

Ryby (27°)

Panna (27°)

Waga (do 15°)

Saturn

Wodnik (od 20°) i Koziorożec

Waga (20°)

Baran (20°)

Wodnik (do 20°)

Rahu

Wodnik

Bliźnięta

Strzelec

Panna

Ketu

Skorpion

Strzelec

Bliźnięta

Ryby

 

  • Część znaku Kanya, do 5° stanowi sferę podniesienia dla Budha, część od 15°° jest jego Mulatrikona, następnie, począwszy od 20° do końca znaku, jest jego Swakszetra. W ten sposób Kanya stanowi podzieloną na 3 części scenę dla Budha. do 20

  • Pierwsze trzy stopnie Wriszabha są częścią podniesienia Czandry, natomiast reszta to jego Mulatrikona. Ponieważ Śukra aż do 20° Tuli jest w Multrikona, reszta jest jej własnym Bhawa, (Swa - kszetra – własny znak; dosłownie – własne pole).

  • Pierwsze dwadzieścia stopni Simha stanowi Mulatrikona dla Surja. Pozostała część jest jego własnym Bhawa.

  • Śani w znaku Kumbha posiada znak, podobnie jak Surja swój znak – Simha.

  • Mulatrikona stanowi przedział, aż do 12° Mesha, dla Mangala, reszta to jego Swakszetra.

  • Dla Guru, pierwsze pięć stopni w Dhanu jest Mulatrikona, reszta to Swakszetra.

Analogicznie możemy zrozumieć subtelną różnicę pomiędzy własnym rasi planety, podniesieniem w rasi a umiejscowieniem planety w mulatrikona.

Własne rasi planety (np. Ryby dla Jowisza) możemy porównać do jego domu. Jest to najbardziej naturalne i wygodne miejsce. To jest dokładnie to, co dla nas stanowi własny dom. Czujemy się w nim dobrze i pewnie. Mulatrikona planety (np. Strzelec dla Jowisza) możemy porównać do biura. Tam wykonujemy różne prace według własnych obowiązków. Podniesienie planety w znaku (np. Jowisz w Raku) jest jak przebywanie w ulubionym miejscu, do którego lubimy się udawać w celach towarzyskich. Tam jesteśmy pobudzeni do działania i czujemy się dobrze, choć nie tak jak we własnym domu. Znak, w którym planeta upada (np. Jowisz w Koziorożcu) można porównać do miejsca, które odwiedzamy z niechęcią i w ostateczności. Osłabiona planeta jest jak nieszczęśliwa osoba w miejscu, którego nienawidzi.

Jowisz jest sattwicznym i dharmicznym Braminem. Eteryczny Jowisz, planeta percepcji, inteligencji i mądrości, jest najbardziej zadowolona w sattwicznych Rybach, które są 12 domem Zodiaku. To jest jego dom. Oczywiście musi on również przestrzegać tam dharmy. Przestrzeganie dharmy jest jego obowiązkiem. Czy to lubi, czy nie, musi on przestrzegać swojej dharmy. W ten sposób ognisty Strzelec, 9 dom w Zodiaku, jest jego moolatrikona. Jowisz jest jak "raja purohit" (główny duchowny króla) w Strzelcu. Musi czasami przedsięwziąć ważne decyzje aby wypełnić swoją dharmę (np. skazanie kogoś na śmierć). W Rybach jest podobny do pokojowo nastawionego Bramina wykonującego pudźa we własnym domu. W wodnistym Raku, 4 domu Zodiaku, Jowisz jest entuzjastycznie pobudzony do obowiązku nauki (sygnifikacje 4 domu). W tamasikowym i ziemistym Koziorożcu, 10 domu Zodiaku, Jowisz nie lubi wykonywać tamasikowych czynności (karmicznych działań; sprawdź sygnifikacje 10 znaku lub domu). Jest to przeciwne jego naturze. Wykonywanie tak zdefiniowanej tamasikowej karmy może być piękne z tamasikowego punktu widzenia planety, np. Dla Marsa lub Saturna ale Jowisz nie jest usatysfakcjonowany w taki sposób. Dlatego Jowisz jest osłabiony w Koziorożcu.

Jako inny przykład weźmy Merkurego. Jest on planetą intelektu oraz sygnifikatorem komunikacji. “Inteligentna komunikacja” jest najbardziej wygodnym sposobem działałania tej planety. Tak też jego dom to intelektualne Bliźnięta, 3 dom, (komunikacja) w naturalnych sygnifikacjach zodiaku. Tak też inteligentne debaty i dyskusje to formalna praca wyznaczoną właśnie dla niego. Panna jest 6 domem Zodiaku (dyskusje, plotki) i to jest mulatrikona Merkurego. Merkury średnio lubi obowiązki, jest zbyt frywolny. Natomiast Jowisz i Słońce lubią gdyż sygnifikują Satwa gunę. Dlatego to Jowisz wskazuje gramatyke a nie Merkury, gdyż w niej obowiązują ścisłe prawa. Merkury wykonuje kilka czynności na raz.

Kiedy sattwiczny i eteryczny Jowisz całkowicie nie cierpi pracy, wściekle i płomiennie przestrzega dharmy (np. ukaranie Bali przez Vamana avatara), wykonuje tę czynność z obowiązku. Natomist Merkury kocha wyznaczone obowiązki i zadania, czy też pracę. Uwielbia zajmować się intelektualnymi debatami. Tak też Panna (6 dom zodiaku) nie jest tylko jego moolatrikona (biurem), ale również jego znakiem podniesienia (ulubionym miejscem relaksu). Nadal, "inteligentne komunikacje" (Bliźnięta) są jego najbardziej wygodnm domem.

Ketu jest najbardziej okultystycznym obiektem Zodiaku, którego sygnifikatory powiążemy z 8 domem. Czyli posiada 8 dom Zodiaku, tzn. Skorpiona. Jego sygnifikatory to: wyzwolenie (moksza) i upasana (praktyka), które wskazują 12 dom. Tak też jego moolatrikona to 12 dom Zodiaku, tzn. Ryby.

Tabela:

 

Graha

Znak wywyższenia

Stopnie głębokiego podniesienia

Znak upadku

Stopnie głębokiego upadku

Surja

Mesza

0-10°

Tula

0-10°

Czandr,

Wriszabh

0-3°

Wriśczik

0-3°

Mangal

Makar

0-28°

Kark

0-28°

Budh

Kanja

15°

Mina

0-15°

Guru

Kark

0-5°

Makar

0-5°

Śukr

Mina

0-27°

Kanja

0-27°

Śani

Tula

0-20°

Mesza

0-20

 

 

Vriddha Samhita i Jyotishamrita piszą, że Rahu posiada Kumbha, a Ketu Wriścika.

Vimesaram wskazuje Kumbha, jako własny Bhava Rahu ale nic nie wspomina o Ketu. Zarówno wychwalenie we Wriścik, jak również upadek we Wriszabh wskazują Jatakalankaram (Tamil) i Vimesaram. Dźatakaczintamani zgadza się z tym, tylko w przypadku Rahu, wspominając o Ketu mówi, że jest on wychwalony w Mithun i upada w Dhanu.

Syama Sangraham mówi o Mithuna i Dhanu jako miejsca podniesienia i upadku dla Rahu a odwrotnie dla Ketu.

Sarvartha Czintamani podaje Wriszabh i Wriśczik, jako sfera podniesienia i upadku dla Rahu oraz Wriścik i Wriszabh, jako podniesienie i upadek Ketu.

Bhavartha Ratnakara stwierdza, że Rahu jest wychwalony w Wriszabh a Ketu w Wriścik; Rahu ma Mithun i Kark, jako jego Multrikona, natomiast Multrikona Ketu to Dhanu i Makar. Również zobacz Uttara Kalamrita, Śloki 19-20 Cz. IV aby uzyskać więcej informacji. Widzimy w związku z tym różne opinie.

W Phalita jyotish egzaltacja dla Rahu i Ketu (kolejno) to: Bliźnięta/Strzelec; mulatikrona - Panna/Ryby; własny znak - Wodnik/Skorpion; upadek w Strzelcu/Bliźniętach.

0
0
0
s2sdefault