Mahapurusha Hamsa Yoga

Mahapurusha Hamsa Yoga

हंस योग

Jest to jedna z pięciu yóg zwanych w astrologii wedyjskiej Pancha Mahapurusha Yoga.

Tutaj słowo hamsa हंस (wymawiane: hans) znaczy łabędź, który jest symbolem reprezentującym czystość duszy. Joga oznacza połączenie.

Hamsa w sanskrycie jest synonimem boskiej wiedzy. W filozofii indyjskiej znaczenie słowa Hamsa jest związane z czystością, jakością, dystansem i wiernością. Szeroko używane jako metafora. W literaturze hindi czy poezji wskazuje zdolność filtrowania lub oddzielania mleka od wody, co symbolizuje zdolność oddzielenia lub wyboru tylko najważniejszych, istotnych treści. Dlatego WłH jest zawsze bezkompromisowy.

Łabędź - Hamsa - jest nosicielem stwórcy - Brahmy czy Bogini wiedzy - Saraswati Devi.

Yoga ta powstaje, gdy Jowisz zajmie pozycję w Kendra (dom w kwadracie pierwszy , czwarty, sziódmy, dziesiąty), który powinien być jego własnym znakiem czyli Strzelcem lub Rybami albo znakiem wyniesienia - Rak.

Diagram D 
- 1 Rasi


Phal Deepika opisuje te układy i interpretuje horoskop w ten sposób:

फल दीपिका

हंसे सद्भिरभ्रष्टुतः क्षितिपतिः शङ्खब्जमत्स्याङ्कुशै

श्र्चिन्हैः पाद्कराङ्कितः शुभवपुर्मृष्टान्नमुग्धार्मकः ||

WłH cechuje duchowa świadomość, jest pobożny i cieszy się szacunkiem.

Osoba z yogą Hamsa ma zdrowe ciało o solidnej konstrukcji. Jasną, rumianą twarz, szerokie czoło, długi nos, szeroką klatkę piersiową i długie stopy.

Dla układów tworzonych przez Jowisza zobaczymy WłH o złotawej, jarzącej się aurze, oczy koloru bladego miodu - Pita Varna. Jego głos jest słodki, poetycki i wymowny. Drzemią w nim pragnienia aby robić dla ludzi dobre rzeczy. Otoczony jest wielką ilością przyjaciół, krewnych i dzieci.

WłH posiada zdolność do wydawania bezstronnych ocen. Nic nie zmusi go do odstąpięnia od tego co zaplanował i ma zamiar zrobić. Pursa Hamsa to osobowość magnetyczna, co zwiększa liczbę jego znajomych.

Ludzie urodzeni z Hamsa Yogą mają żywotność od sześćdziesięciu do stu lat. Ich starość bywa spokojna i szczęśliwa. Życie rodzinne jest udane.

Jowisz jest planetą Dharmy, religii i prawości, więc te cechy dominują u osób urodzonych z tą yogą. WłH prawdopodobnie zostanie przyciągnięty przez filozofię, religię i umocni się w sanathana-dharmie.

Region związany z jogą Hamsa to kierunek północno-wschodni, ponieważ yoga jest związana z Jowiszem.