Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Yoga ascetyzmu i wyrzeczeń

W Brihad Paraśara Hora Śastra znjdujemy taki tekst:

 

Mędrzec powiedział. Braminie! Teraz opiszę tobie Yogi, które prowadzą do ascetyzmu, pod wpływem których osoby rezygnują z domów i stają się inicjowani do duchowych obowiązków.

 

Yoga ascetyzmu jest utworzona gdy cztery albo więcej planet posiada siłę, zajmuje pojedynczy Bhava.

 

Osoba urodzona stanie się Tapasvi, Kapali, będzie nosiła pomarańczową szatę, będzie tym, który trzyma Dandę (kij), Yati, będzie trzymał Chakrę albo będzie nagim Sanyasinem, według planety, która jest najsilniejsza z grupy: Słońce, Księżyc, Mars, Merkury, Jowisz, Wenus albo Saturn.

 

Jeśli pewna liczba planet jest obdarzona siłą, skutek nada najsilniejsza pomiędzy nimi.

 

Notatki. Jest podobny wiersz w Brihat Jataka, który przetłumaczył na angielski Varahamihir. Czytamy: "Jeśli w narodzinach, cztery albo więcej planet posiada siłę, zajmuje pojedyncze Bhava, osoba urodzona stanie się Sakya, Jeevika, Bhikshu, Vriddha, albo Guru, Charak, Nirgrantha, albo Visava, Vanyasana, albo Vanaprastha, według tego, która z planet jest najsilniejsza w grupie: Mars, Merkury, Jowisz, Księżyc, Wenus, Saturn, albo Słońce.

 

Jeśli najsilniejsza planeta przegra w planetarnej wojnie zwyciężona przez inną planetę albo planety, wtedy osoba porzuci stan ascetyzmu i powróci do poprzedniego stanu życia."

 

Vanaprastha jest religijnym człowiekiem, zajętym praktyką surowej i pobożnej pokuty (będzie Tapasvi); Vivas jest nagim ascetą, który mieszka na wzgórzach i w lasach.

 

Bhikshu jest słynnym ascetą z pojedynczą dandą jako symbol, zaangażowanym w zgłębianie prawd pism świętych. Charak jest religijnym żebrakiem, wędrującym przez wiele krajów.

 

Shakya jest ascetą buddyjskim. Guru jest wędrującym nauczycielem, obdarzonym królewskimi cechami. Jeevika jest rozmownym i żarłocznym żebrakiem.

 

Jeśli silne planety zdeterminują ascetyzm, właściciel horoskopu będzie opalony przez promienie Słońca a jeżeli planety znajdą się w spalaniu, osoba pomimo posiadania szacunku dla świętych przykazań nie stanie się inicjowana do tych czynności.

 

Notatki. Brihat Jataka dołącza ten związek, że jeśli planety zostaną pokonane w planetarnej wojnie i będą aspektowane przez inne planety, osoba będzie szukała możliwości do wykonywania świętych obrządków ale bez skutku.

 

Jeśli inne planety stracą siłę (pomimo położenia w podniesieniu Znaku) w wyniku spalania przez Słońce, Właściciel horoskopu wykona duchowe obowiązki, natomiast oznaczony przez Słońce stanie się Tapasvi.

 

Jeśli Władca Znaku zajętego przez Księżyc (Janm Znak), nie mając żadnego aspektu innych planet a tylko aspekty Saturna, Właściciel horoskopu staje się inicjowany do wykonania czynności zdeterminowanych przez tą planetę, która jest silniejsza.

 

Jeśli Władca Znaku zajętego przez Księżyc, będzie pozbawiony siły i jest aspektowany tylko przez Saturna, Właściciel horoskopu staje się inicjowany do wykonania czynności zdeterminowanych przez Saturna (Nirgranthas, nadzy asceci).

 

Jeśli Księżyc znajdzie się w dekanacie Saturna, albo w Navamsa Saturna, albo Mars będzie aspektowany przez Saturna, Właściciel horoskopu staje się ascetą i wykonuje czynności zdeterminowane przez Saturna.

 

Jest planetarna wojna Marsa, Merkurego, Jowisza, Wenus i Saturna (w jednym stopniu względem siebie), Wenus jest zwycięzcą. Pomiędzy czterema planetami, które znajdują się w różnych stronach, północna strona daje zwycięstwo natomiast południe jest rozważone jako złe miejsce w tej potyczce, planetarnej wojnie.

 

Jeśli planeta, który prowadzi Właściciela horoskopu do ascetyzmu, będzie przegrana w planetarnej wojnie przez inną planetę, czy planety wtedy właściciel horoskopu porzuci święty rozkaz, do którego jest on inicjowany.

 

Maitreya spytał. Och Czcigodny Mędrcze! Jeśli znajdzie się więcej planet, które są sygnifikatorami ascetyzmu, siłę której z nich otrzyma Właściciel horoskopu?

 

Maharishi Paraśara odpowiedział. Braminie! Jeśli wszystkie planety będą posiadały siłę ze względu na znak (będą we własnych znakach), właściciel horoskopu wchodzi w posiadanie błogosławieństw od wszystkich planet.

 

Właściciel horoskopu staje się inicjowany do świętego rozkazu planety, której Dasa wchodzi do działania w pierwszej kolejności. Wtedy obdarza właściciela horoskopu błogosławieństwem tej planety, która jako pierwsza działa w Dasa itd.

 

Jowisz, Księżyc i Lagna są aspektowane przez Saturna a Jowisz zajmuje dziewiąty, osoba, urodzona w Rajayog, stanie się słynnym, świętym założycielem systemu filozofii (świętym wędrowcem).

 

Saturn zajmując dziewiąty od Lagna i nie aspektowany przez planety wskazuje, że osoba posiada Rajayogę, będzie ona wielką osobą w tapasyi, wcześniej stając się władcą. Jeśli nie będzie żadnej Rajayogi Właściciel horoskopu staje się tylko ascetą (świętym wędrowcem).

Free download - Pobierz za darmo

Dotacja

Możesz pomóc w utrzymaniu strony składając niewielki datek.
Kliknij w link, wpisz kwotę i zatwierdź.
Dziękuję!
PayPal