Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

Koziorożec - Makara

images/Koziorozec/koziorozec_icon.png

Koziorożec - Makara

Koziorożec - Makara

Nasz Koziorożec walcząc z przeszkodami,
Uderza w nie skupionymi siłami.
Aby pokonać drobne przeciwności
Gromadzi w sobie nadmiar aktywności.
Najbardziej ważny jest mu obowiązek,
Czasem ważniejszy, niż małżeński związek.
Jego ambicja stale go pogania,
Spać mu nie dają praca i starania.
Widząc jak inni cieszą się z młodości
On w głębi duszy trochę im zazdrości.
A choć właściwie nic na tym nie zyska,
Zacięcie broni swego stanowiska.
I wyrzeczenia traktując jak cnoty,
Choć często nie ma ku temu ochoty.

 

Leszek Szuman - Wesoły Horoskop

 
Diagram D 
1 Rasi

Osoby urodzone w znaku Koziorożca bardzo często już w młodości sprawiają wrażenie dorosłych. Są pod tym względem trochę podobne do Panny, lecz zdaje się, jakby miały jeszcze mniej radości życia. Już jako dzieci są poważne, zamknięte w sobie, a nieraz i małomówne.

Trudno im dostosować się do rówieśników. Nie mają w sobie owej beztroskiej pogody ducha i bezpośredniego podejścia, tworzących z wszystkich dzieci świata jedną rodzinę, jeden klan. Dzieciom z Koziorożca brak serdeczności i zdawkowej uprzejmości, co we współżyciu z ludźmi ułatwia zawieranie przyjaźni i życzliwe współżycie.

Koziorożec jest wyjątkowo ambitnym typem człowieka, a zdając sobie sprawę, że na naszym świecie nikomu pieczone gołąbki nie wpadną same do gąbki, już w młodych latach zabiera się do pracy w swoisty sposób.

Baran chcąc coś zdobyć, rzuca się do ataku jak burza. Bykowi wystarczy, jeśli wywalczy maleńki przyczółek, bo już go stamtąd nikt tak łatwo nie wyprze. Bliźniak będzie przeciwnika czarował wymową, aż go omami, przegada, okłamie i zawróci mu w głowie. Rak cicho i delikatnie wsunie się na czyjąś pozycję, skąd nie da się wystraszyć. Lew potrzebując czegoś zasugeruje przeciwnika autorytetem. Panna spokojnie i beznamiętnie udowodni, że jej się należy to, czego żąda. Waga nie potrzebuje o nic walczyć. Chcąc coś zdobyć, uśmiechnie się przymilnie, a każdy będzie poczytywał sobie za zaszczyt dogodzić jej. Skorpion akcję zaplanuje szczegółowo i wydrze podstępem co mu będzie potrzebne. Łucznik nie pytając wiele zabierze co będzie chciał, a zdumionego przeciwnika klepnie w plecy i pójdzie dalej swoją drogą. Natomiast Koziorożec ma inny sposób na osiągnięcie celu. Przypomina pod tym względem kozicę, która ostrożnie, krok za krokiem, będzie wspinała się po urwistym zboczu. Powoli, lecz stale w górę. Przysłowie arabskie: Tylko diabeł i kobieta się spieszą, lecz roztropny mężczyzna dąży do wytkniętego celu powoli, a konsekwentnie wymyślił na pewno ktoś ze znaku Koziorożca.

Dopiero będąc u celu, Koziorożec pozwala sobie trochę pofolgować i staje się przystępniejszy, milszy, sympatyczniejszy dla otoczenia. Taki będzie zazwyczaj dopiero w drugiej połowie życia. W pierwszej połowie, poza wytkniętym celem życiowym, nic Koziorożca właściwie nie obchodzi i szczególnie nie interesuje. Oczywiście wszyscy go szanują i cenią. Jest bowiem pilny, staranny, dokładny. Na Koziorożca można liczyć, można mieć do niego zaufanie, lecz trudno czuć do niego sympatię; jest zimny i trochę jakby kościsty.

Dynamika Barana przypomina górski potok po deszczu, który z szumem i łoskotem przewali się korytem, niszcząc po drodze wszystko co napotka. Koziorożca natomiast można porównać raczej z uszkodzonym kranem wodociągowym, z którego monotonnie kapie woda, kropla po kropli, drążąc twardą skałę.

Koziorożec stroni od wszystkiego, co jest niepoważne, bezmyślne, nieprzemyślane, połowiczne, odbiegające od tematu, bez ściśle określonego celu, co zbyt szybkie, sensacyjne, chaotyczne, impulsywne, niedbałe, improwizowane. Koziorożec jest także wrogiem życia ponad stan, przeciwnikiem cyganerii, która odznacza się niestałością, nie uregulowanym trybem życia, nieporządkami w domu, finansową beztroską, rozrzutnością i bezmyślną gospodarką domową.

Ludzie z tego znaku mogą być demokratami, dopóki nie chodzi o ich osoby. Wówczas skłonni są zapiąć się sztywno na guzik i zastygnąć w rezerwie, robiąc wrażenie wyniosłych i zarozumiałych. Tymczasem jest to u Koziorożca tylko ostrożna powściągliwość, z obawy przed pospolitowaniem się z byle kim, przed ewentualnym zarzutem kumoterstwa, którego zdecydowanymi wrogami są ludzie z tego znaku. Objaw ten wynika nieraz z powodu jakiegoś kompleksu, bo w głębi duszy Koziorożec chciałby nawiązać kontakt z sympatycznymi ludźmi, lecz jakoś mu to nie wychodzi. Siedzi jakby w pancerzu zdawkowego konwencjonalizmu i trudno mu pozbyć się rezerwy odgraniczającej, oddzielającej go od innych ludzi.

Z wszystkich znaków Koziorożcowi najtrudniej nawiązać kontakt duchowy z bliźnimi. Ma on pod tym względem niezrozumiałe opory. Przy tym trudno mu nawet .przyznać się do swego stanu psychicznego.

Znak Koziorożca jest jakoś spowinowacony z Saturnem, planetą, której symbolicznie podlega wszystko co stare, trwałe, stałe, zimne, skostniałe, sztywne, ponure, melancholijne.

Tak się dziwnie składa, że sympatyczne cechy Koziorożca zaczynają się uwydatniać u niego dopiero w starszym wieku. Szczególnie u kobiet można zaobserwować ten objaw. W młodości bywają one trochę cierpkie, przykre, chropowate, nieprzystępne. W wieku starszym stają się łagodniejsze, milsze, bardziej kobiece. Ciekawe, że także uroda kobiet z Koziorożca zyska z biegiem lat. Są one w wieku czterdziestu pięciu łat zawsze ładniejsze, niż jako młode dziewczęta.

Omówione cechy charakteru wywołują u Koziorożca nieraz stany przygnębienia, co sprawę jeszcze pogarsza. Ludzie z tego znaku są w pewnym stopniu pesymistami. Nie, żeby im brakło odwagi do życia lub żeby nimi powodowało zniechęcenie. Przeciwnie, Koziorożec potrafi zaciąć zęby i wytrwać na stanowisku, które inni uważają nieraz za stracone. Możliwe, że nadmierna trzeźwość i rzeczywistość nie pozwala im patrzeć na świat przez różowe okulary. Koziorożec jest w swych popędach erotycznych opanowany. Dlatego wydaje się chłodny i bez temperamentu. Dopiero po trzydziestce uzewnętrznia on silniej swe uczucia. Jego możliwości seksualne są duże, lecz nigdy nie wykorzystuje ich całkowicie. Na skutek jakby jakiegoś wewnętrznego nakazu oszczędza swe siły. Woli wykorzystać je inaczej, rzucając się w wir pracy zawodowej. Pokusom zazwyczaj schodzi z drogi. Opory, jakie gnębią niektórych Koziorożców, jeszcze od czasów młodości, w wieku starszym mijają. Niejeden stara się wówczas na gwałt odrobić zaległości. Ciekawe, że starsze kobiety z tego znaku są bez porównania spokojniejsze i rozważniejsze. Ich podejrzliwość oraz brak zaufania do obcych ludzi wspaniale je chronią od chadzania śliskimi ścieżkami. Kto życia seksualnego nie stawia na pierwszym planie, a komu zależy na żonie solidnej, na domatorce i na wiernej strażniczce domowego ogniska, powinien zdecydować się na pannę z Koziorożca.

Nikt nie jest bardziej zacięty, wytrwały i uparty niż Koziorożec. Nikt nie dąży do celu tak konsekwentnie, cierpliwie i nieustępliwie jak on. Dla Koziorożca nie ma zadania zbyt trudnego. Z zaciętą pasją będzie pokonywał trudności piętrzące się na jego drodze. Nie ma dla niego pracy zbyt nudnej, zbyt pospolitej, zbyt brudnej, oczywiście w sensie materialnym, a nie moralnym. Dla Koziorożca obowiązek bywa celem życia.

Jak w bajce La Fontaine'a o zającu i o żółwiu, Koziorożec dochodzi do celu przed innymi, skupiając uwagę, wysiłek i energię na jednym zagadnieniu. Zależnie od poziomu intelektualnego, może Koziorożec wspiąć się na najwyższe szczeble kariery życiowej. Przykładem mogą być: Disraeli, urodzony 21.12.1804 i Lloyd George, urodzony 17.01.1863. Pierwszy miał słońce na granicy Koziorożca i Łucznika, a drugi na granicy Koziorożca i Wodnika. Obaj potrafili cierpliwie poczekać na właściwą chwilę, obaj wspinali się powoli, krok za krokiem, po drabinie powodzenia życiowego.

Są to wypadki bardzo ciekawe. Ludzie ze znaku Koziorożca są w życiu trochę sztywni oraz za mało obrotni, ruchliwi, giętcy, aby mogli zrobić większe kariery. Bliskość znaków Łucznika względnie Wodnika nadała. wspomnianym dwom mężom stanu pewną elastyczność, zręczność, rzutkość, bez czego kariery ich byłyby trudno osiągalne.

Słowa te wydają się pozornie sprzeczne z tym co powiedziałem poprzednio, jakoby przed Koziorożcem stały otworem najwyższe kariery. Otóż potencjalnie będzie się Koziorożec w wielu wypadkach nadawał na takie stanowiska, lecz na przeszkodzie swobodnego rozwoju drzemiących w nim możliwości będą stały wspomniane ograniczenia charakterologiczne.

Takich wypadków z granicy z Wodnikiem lub Łucznikiem mamy w historii więcej. Na przykład: Mickiewicz (ur. 24.12.), bakteriolog Pasteur (ur. 27.12.) oraz wynalazca James Watt, pisarz Alan Poe i malarz Cezanne (urodzeni 19.01.). Bliskie sąsiedztwo znaków Wodnika lub Łucznika przyczyniło się do złagodzenia ich skostniałej sztywności, jaka cechuje Koziorożca czystej krwi.

Koziorożec jest introwertykiem. Życie wewnętrzne gra u niego dużą rolę. Aby w dzisiejszych czasach zrobić karierę, należy w niektórych wypadkach odpowiednio się zareklamować. Trzeba starać się zdobyć popularność wśród ludzi. Niech mówią o mnie dobrze lub źle, byleby tylko mówili -- powiedziała jakaś pani, może i nie bez słuszności. Otóż Koziorożec tego wszystkiego nie potrafi. Rozgłos i afiszowanie się to dla niego coś okropnego, coś czego on nie lubi.

Koziorożec, tak jak i Panna, wspinają się w górę po drabinie życia dzięki swym osobistym kwalifikacjom i zasługom, dzięki uznaniu, jakie zdobyli ciężką, wytrwałą, uczciwą pracą. Inne drogi awansu dla nich nie istnieją.

Większość typów z tego znaku to osoby oszczędne o wymaganiach skromnych. Szczodrą rękę miewają Koziorożce tylko dla najbliższej rodziny. Nie lubią one ryzyka ani hazardu.

Ludzie, o których się mówi, że mają koźli upór, zazwyczaj są urodzeni w znaku Koziorożca, która to cecha jest charakterystyczna dla wielu osób mających słońce w tym odcinku zodiaku.

Na podstawie książki Leszka Szumana "W kręgu znaków zodiaku"

Free download - Pobierz za darmo

Dotacja

Możesz pomóc w utrzymaniu strony składając niewielki datek.
Kliknij w link, wpisz kwotę i zatwierdź.
Dziękuję!
PayPal