Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Koziorożec

Koziorożce to tytani pracy. Wytrwali i nieustępliwi. Często nie wiadomo dokładnie gdzie jest ich stałe miejsce zamieszkania: w domu czy w biurze. Na zewnątrz zimni, opanowani, wzbudzają respekt i onieśmielają otoczenie swym zrównoważeniem i spokojem. Tylko najbliżsi współpracownicy wiedzą, że gdzieś głęboko ukryte bije, w dyrektorze z Koziorożca, ciepłe serce.

Nie wszystkie osoby z Koziorożca potrafią właściwie postępować z podwładnymi. Nieraz okoliczności wymagają szczególnie taktownego, serdecznego i koleżeńskiego stosunku do współpracowników. Niestety, choćby Koziorożec miał jak najlepsze chęci, rzadko kiedy udaje mu się zdobyć serce podwładnych, czego z łatwością dokona Lew, Łucznik lub Baran.

W tym znaku często rodzą się główni księgowi, zaufani urzędnicy, kierownicy działów, niezawodni inżynierowie, sumienni, obiektywni rzeczoznawcy. Tu spotyka się poważnych i cenionych notariuszy, adwokatów trzeźwo myślących, rzeczowych, mówiących krótko i zwięźle, lecz bez swady, bez rozmachu lub oratorskiego temperamentu. Ci robią na ławie sędziowskiej wrażenie swą solidnością i uczciwością. Koziorożca widuje się także wśród kontrolerów, historyków, archeologów, a nieraz i wśród dowódców walczących do upadłego na straconej pozycji.

Jeżeli chodzi o pochwały, dyrektor Koziorożec jest bardzo oszczędny w słowach. - Hm... dobrze... mruknie, co będzie u niego oznaczało szczyt uznania.

Wszystkie Koziorożce są wrogami nieróbstwa i w ogóle wszelkiego marnowania czasu, także i po pracy. Wszak i one zawsze są zajęte czymś pożytecznym.

Koziorożec to uosobienie zaufania i solidności. Tego samego wymaga on także od swych podwładnych. Lecz ta solidność musi mieć odbicie w zewnętrznym wyglądzie pracownika. Jest niewskazane, aby sekretarki i inne panie z otoczenia Koziorożca ubierały się wyzywająco, żeby się nadmiernie malowały lub perfumowały. Piłowanie paznokci w biurze robi wrażenie fatalne, nawet kiedy się nie ma nic do roboty. Dobry pracownik bowiem zawsze znajdzie sobie zajęcie. Prywatne telefony, lub umawianie się na schadzki lepiej załatwiać z portierni, a w każdym razie z dala od dyrektora Koziorożca. Także mężczyźni powinni być zadbani. Ubrania zaprasowane. Kudłacze niedopuszczalni. Miłe wrażenie natomiast robi na dyrektorach z tego znaku dobra znajomość polskiej pisowni, w ostatnich czasach nieco zaniedbana. Koziorożcowi w pewnym sensie imponują ludzie mający tytuły naukowe. Lecz nie chodzi mu o same tytuły. Za skrótem mgr, dr, prof. itp. Koziorożec widzi człowieka, który doszedł do czegoś wysiłkiem i pracą, a ów tytuł to widoczny dowód pracowitości i wytrwałości. I to wzbudza zaufanie. Koziorożce cenią sobie także uczciwość podwładnych, ale nie ze względów moralnych. Chcieliby po prostu móc na nich całkowicie polegać.

Pedanteria dyrektorów Koziorożców nie jest szczególnie sympatyczna, jednak na niektórych stanowiskach niezmiernie pożyteczna. Mając szefa pedanta, pracownicy łatwiej mogą się do niego dostosować, wiedząc konkretnie o co mu chodzi. Koziorożce spotyka się często na wyższych stanowiskach i w rządach różnych państw. Jest to zgodne z ambicjami tych ludzi, którzy jakby pod wewnętrznym przymusem niestrudzenie pną się w górę po szczeblach drabiny społecznej. Jak postępować z szefem z Koziorożca, wynika jasno z cech jego charakteru.

Na pierwszy rzut oka Koziorożec robi wrażenie mruka. Nie można powiedzieć, aby był szczególnie sympatyczny. Jest niezbyt wylewny, trochę w rezerwie, choć przy bliższym poznaniu stanowczo zyska. Kierownik, znający się na ludziach, wie co myśleć o Koziorożcu. Jest on spokojny, opanowany i... niezawodny. Nigdy nie wpada do pracy na ostatnią chwilę. Robotę wykonuje spokojnie, nie rzucając się nikomu w oczy. Lecz pamiętajmy, że Koziorożec. ma jasno określone plany życiowe. Do ich urzeczywistnienia będzie dążył konsekwentnie. Często kosztem wyrzeczeń będzie piął się w górę po drabinie społecznej. W razie nieobecności dyrektora potrafi Koziorożec go zastąpić, dbając o porządek i dyscyplinę.

Koziorożec czuje się dobrze, kiedy ma jednostajną, spokojną pracę. Typ ten chętnie zajmuje stanowiska odpowiedzialne. Lubi wszystko co poważne, uczciwe, dokładne, stałe, solidne, staranne, związane z tradycją, co potrzebuje rutyny, co jest regularne, wymagające cierpliwości, rezerwy, co jest konwencjonalne.

Panny z Koziorożca mają zawsze jakiś zawód. Dziś to co prawda rzecz normalna, ale miewały go bardzo często i dawniej, kiedy kobiecie z tak zwanych "lepszych sfer" nie wypadało pracować, kiedy do dobrego tonu należało nie robić nic.

Panie te są świetnymi sekretarkami. Tak zwana "prawa ręka" dyrektora bardzo często ma słońce w Koziorożcu lub w Pannie. W Koziorożcu spotykamy także lekarki, - laborantki, pielęgniarki, chemiczki. W zawodach swych nie różnią się one wydajnością pracy od mężczyzn.

Koziorożce to najwięksi karierowicze ze wszystkich znaków. Lecz czynią oni wszystko dyskretnie, nie rzucając się nikomu w oczy. Najważniejsze, że przedstawiciele tego znaku są w swych dążeniach rzetelni i uczciwi. W postępowaniu nie mają w sobie nic z efekciarstwa, mydlenia oczu, teatralności. Cicho, bez rozgłosu, będzie Koziorożec dążył do celu. Poglądy ma trzeźwe i rzeczowe. Niejeden dyrektor o bardziej miękkim sercu wstawia Koziorożca (lub Pannę) w charakterze zastępcy lub prawej ręki między siebie, a pracowników, oczywiście, jeżeli zna nieustępliwość i rzeczowość Koziorożca. Nikt nie potrafi podobno tak gładko i szybko spławić nachalnego interesanta jak Koziorożec.

Sekretarki z tego znaku nie noszą przyklejonych rzęs. Nie wdają się w biurowe plotki. Ich ubiór nie jest efektowny, lecz kierownik wie, że na takiej sekretarce można polegać.
Koziorożce to ludzie niesłychanie pracowici, także w domu poza pracą zawodową. Jako hobby miewają często pomysły reorganizacyjne. Należy na to zwracać uwagę. Wszyscy przedstawiciele tzw. znaków ziemskich, czyli Byka, Panny, i Koziorożca lubią pracę spokojną, bez niespodzianek. Także nie lubią zmieniać dziedziny pracy. Wyjątki od tego są rzadkie.

Na podstawie książki Leszka Szumana "W kręgu znaków zodiaku"

Free download - Pobierz za darmo

Dotacja

Możesz pomóc w utrzymaniu strony składając niewielki datek.
Kliknij w link, wpisz kwotę i zatwierdź.
Dziękuję!
PayPal