Google

Węzły księżycowe

images/Punkty/rahu.png

Węzły księżycowe - Rahu i Ketu.

Węzły księżycowe

Rahu  i Ketu

Rahu i Ketu nazwane zostały przez naszych starożytnych nauczycieli cienistymi planetami. One nie są konkretnymi ciałami niebieskimi z dostrzegalnym kształtem a raczej punktami na Zodiaku.

Hinduska mitologia ma jedno charakterystyczne wytłumaczenie symbolu tych dwóch części pojedynczego ciała. Według historii Puran gdy ubijanie oceanu Samudra Manthan, cieczy dającej nieśmiertelność nastąpił poważny konflikt w kwestii nieśmiertelność pomiędzy Devas i Asuras (półbogami a demonami) Najwyższy Pan Vishnu przyjmujący postać kuszącej kobiety - Mohini, zajął się dystrybucją dającego nieśmiertelność napoju za zgodą zarówno Devas i Asuras. I tak rozdała Ona ten nektar, że wszystko zostało przydzielone Devom. Ale jeden z demonów (Rahu) ukradkiem dołączył do szeregów Devów i dostał łyczek Amrity. Przebiegłość demona odkrył bóg Słońca i Księżyca. Najwyższy Pan przeciął Asura na dwa kawałki swoją bronią (dyskiem) ale ponieważ Rahu wziął łyk nektaru dającego nieśmiertelność obie rozłączone części pozostały żywe.
Głowa dostała imię Rahu a ciało Ketu. Inaczej w astrologii zwane są: Ogon Smoka i Głowa Smoka. Rahu i Ketu stali się wiecznymi wrogami Słońca i Księżyca. Okresowo odnoszą sukces w zakłócaniu działania Słońca i Księżyca (podczas zaćmień).

Jako, że Rahu i Ketu mają uregulowany i stały ruch po nieboskłonie ich oddziaływanie jest brane w astrologii pod uwagę. Mają odmienny i przewidywalny wpływ.
Ruch tych punktów jest zawsze wsteczny i może zostać obliczony tak dokładnie jak pozycja Słońca albo Księżyca. Na zachodzie Rahu i Ketu znane są jako Węzły Księżycowe.

Nachylenie elipsy po której podróżują do równika wynosi 23 stopnie. Położone są o 180 stopni od siebie. Punkt przecięcia pasa ekliptyki, po której porusza się Ketu zajmuje miejsce w którym Księżyc porusza się od południa ku północy a odwrotnie w przypadku Rahu. Węzły mają wsteczny ruch po Zodiaku w tempie 19 stopni 20 minut na rok.

Rahu i Ketu pozostją w znaku około 18 miesięcy.
Rahu i Ketu wskazuje urodzonego w niskiej kaście; kogoś kto może mieć intrygi z dziewczętami; zna czyjeś myśli i działa wbrew ogólnie przyjętym dobrym zwyczajom.
Odnosi się także do ludzi nienaturalnie stworzonych. Według Uttara Kalamrita starożytnego klasycznego hinduskiego astrologa Rahu jest wychwalony w Byku i jest osłabiony w Skorpionie, vice versa Ketu. Ta praca wyznacza znakowi Wodnika posiadanie go przez Rahu i Skorpiona jako właściciela Ketu. Moolatrikona Rahu to Bliźnięta a Mooltrikona Ketu to Panna. Sanketnidhi którego inna praca przydziela Bliźniętom znak podniesienia Rahu a Pannę jako jego własny znak i Strzelec jako znak podniesienia Ketu a Ryby jako jego własny Znak.
Czyny Rahu podobne są w naturze do Saturna a czyny Ketu do Marsa.

SYGNIFIKACJE RAHU:

Parasol, packa na muchy, zdobycie królestwa, fałszywa logika, ciężka mowa, grzeszna kobieta, ateista, hazard, silny o zachodzie słońca, seks z niegodziwą kobietą, podróże do innych krajów, nieczystość, kości, wrzody żołądka, kłamstwa, spoglądając w dół, zakłopotanie, szmaragd, pozycja w kierunku południowym, niska kasta, nowotwór złośliwy, wielki las, wędrówki do niebezpiecznych miejsc, zewnętrzna pozycja, południowo-zachodni kierunek, wietrzne choroby, węże, południowy wiatr, surowość, długi okres czasu, gady, interpretacja snów, podróże, muhurta (48 minut), starość, podróże, świat węży, ojciec ojca, powietrze, dotkliwy ból dwunastnicy, katar, oddychanie, wielka odwaga, perfidia, kontakty ze zwierzętami, ciężka mowa.

SYGNIFIKACJE KETU:

Uwielbienie pana Ganesa, terapeuta, psy, koguty, sępy, końcowe zbawienie, wszystkie rodzaje pomyślności, konsumpcja, bolesna gorączka, wielka pokuta, problemy z elementem wiatru, przyjaźń z myśliwymi, nabywanie pomyślnych rzeczy, kamienie, rany, Mantra - Sastra, niestałość umysłu, wiedza bramina, choroby żołądkowe, problemy z oczami, głupota, cierń, zoologia, cisza, Vedanta, każdy rodzaj luksusu, los, cierpienia przez wrogów, oszczędności w jedzeniu, wyrzeczenie, ojciec ojca, głód, wrzody dwunastnicy, choroby weneryczne, poparzenia, rogate zwierzęta, służba dla Sivy, odwołanie nakazu więzienia, towarzystwo Siudrów.

0
0
0
s2sdefault