Odwiedza nas 50 gości oraz 0 użytkowników.

Ayanamsa

W przeciwieństwie do astrologii zachodniej, która jest oparta na tropikalnym zodiaku wedyjski system astrologii (jyotish) bierze pod uwagę gwiezdną (rzeczywistą) pozycję planet. Różnica w wartości położenia planet w tych dwóch odniesieniach do Zodiaku następuje z powodu precesji (zmiany położenia osi Ziemi w ruchu obrotowym) i zwana jest Ayanamsą.

Precesja polega na tym, że ekliptyka i równik nie zachowują w przestrzeni położenia niezmiennego i dlatego punkty przecięcia ekliptyki i równika poruszają się zmieniając w ten sposób położenie początkowego miejsca w Zodiaku. Zmiana punktu równonocy w czasie wynosi: 50.25 sekund na rok.

Jest kilka różnych interpretacji wartości ayanamsy. Najczęściej stosowana jest przez tradycyjnych astrologów ayanamsa Lahiri, która jest usankcjonowana przez indyjski rząd.

Jedną z największych kontrowersji w społeczności astrologów jyotish jest pytanie, która wartość Ayanamsy jest poprawna. Wielu dobrze znanych i znających się na rzeczy astrologów używa różnych wartości Ayanamsy i bierze pod uwagę wszystkie czynniki. Często śmiesznym wydaje się spieranie się o tę wartość w przypadkach kiedy nie jest znana dokładna godzina urodzenia co rzutuje bardziej na rozkład domów niż ayanamsa.

W wedyjskiej astrologii, wartość ayanamsa jest odejmowana od tropikalnych długości geograficznych planet, otrzymujemy w ten sposób gwiezdne długości geograficzne. Stąd długości geograficzne planet w astrologii zachodniej (tropikalnej) i wedyjskiej różnią się. Oczywiście natalny diagram w tych dwóch systemach nie będzie taki sam. Osoba uważająca się za rasową Pannę może okazać się Lwem.

Tropicaliści (astrolodzy zachodni) utrzymują, że wiosenny punkt znajdzie się niebawem w 6 stopniu Ryb, natomiast Siderealiści (wedyjscy astrolodzy) utrzymują, że punkt początkowy, powinien znajdować się w 0 stopni Beta Arietis (Aswini) twierdzą także, że Gwiezdny Zodiak nie zmienia się. Zmienia się jedynie stopień precesji.

Większość tradycyjnych astrologów jyotish używa Lahiri, ayanamsy, która została usankcjonowana przez Komitet Reform Kalendarzy (indyjski rząd) w 1954. Lahiri jest imieniem jednego z głównych sygnatariuszy. Jest niezaprzeczalnym faktem, że umysł zawsze znajdzie sposób, by dopasować kwadratowy kołek do okrągłej dziurki. Jeśli kołek musi być spasowany, wtedy astrolog tłumaczy nieścisłości niedokładnymi danymi urodzenia lub błędną wartością ayanamsy i zmienia ją. Lahiri jest Ayanamsą, której używam tak jak i większość astrologów.

Free download - Pobierz za darmo

Dotacja

Możesz pomóc w utrzymaniu strony składając niewielki datek.
Kliknij w link, wpisz kwotę i zatwierdź.
Dziękuję!
PayPal